Bīstamo ķīmisko vielu aizstāšana
Bīstamo ķīmisko vielu aizstāšana
Uzņēmumi ES arvien vairāk aizstāj bīstamās ķīmiskās vielas un ražošanas procesus ar drošākām ķīmiskām vielām un videi draudzīgākām tehnoloģijām. Tas var dot ievērojamas priekšrocības uzņēmumiem, videi, kā arī darbinieku un patērētāju veselībai. Tam var būt arī būtiska pozitīva ietekme uz aprites ekonomikas īstenošanu.
Ieguvumi
Ir daudzi iemesli, kāpēc uzņēmumi vai citas organizācijas var meklēt ķīmisko vielu aizvietošanu, piemēram, lai uzlabotu savu produktu vai ražošanas procesu ietekmi uz vidi, nodrošinātu labāku tehnisko funkcionalitāti vai reaģētu uz klientu prasībām vai juridiskajām prasībām. Šo attīstības centienu ietvaros ir svarīgi censties samazināt potenciālos riskus, ko rada izmantotās vielas. Jāapsver vairākas aizstāšanas iespējas: pāreja uz mazāk bīstamu ķīmisko vielu, alternatīvas metodes izmantošana vai cita izstrādājuma dizaina izveide. Praksē panākumus parasti nodrošina šo darbību kombinācija. Bieži vien šīs darbības uzlabo ražošanas efektivitāti, veicina inovācijas, palīdz uzņēmumiem iegūt konkurences priekšrocības un ietaupīt izmaksas, kā arī labvēlīgi ietekmē cilvēku veselību un vidi.
Tiesību aktu prasības
Apkopojot datus par ķīmiskās vielas ietekmi uz cilvēku veselību un apkārtējo vidi, ir iespējams izvērtēt, kā samazināt Jūsu vielas radīto risku.
Lai gan šīs zināšanas pašas par sevi var jums likt meklēt drošākas alternatīvas, attiecībā uz bīstamākajām vielām ES tiesību aktos var būt noteikts, ka jums tās jāaizstāj.
Atruna
Informācija ir sagatavota sadarbībā ar ECHA ieinteresētajām personām. Saites uz ārējām tīmekļa vietnēm nekādā ziņā nav uzskatāmas par ECHA sniegtu apstiprinājumu. Ja piekļūstat citai vietnei, lietojot kādu no šīm saitēm, Jums jāievēro attiecīgās vietnes privātuma aizsardzības politika. Plašākai informācijai par trešo personu saitēm skatīt ECHA juridisko paziņojumu.
Contact
For general questions or suggestions on substitution related matters contact substitution[a]echa.europa.eu.
- Substances of concern: Why and how to substitute? [PDF]
- ECHA strategy to promote substitution to safer chemicals (January 2018) [PDF]
- Improving the Identification, Evaluation, Adoption and Development of Safer Alternatives [PDF]
- Accelerating substitution: strategic options assessment [PDF]
- Impacts of REACH restriction and authorisation on substitution in the EU [PDF]
- Report on substitution-supporting activities in 2018-2019 and focus in 2020-21 [PDF]
- Painting a safer Europe (video)