Engedélyezés
Engedélyezés
Az engedélyezési folyamat célja biztosítani, hogy a különös aggodalomra okot adó anyagokat (SVHC-k) fokozatosan kevésbé veszélyes anyagokkal vagy technológiákkal helyettesítsék, amennyiben műszaki és gazdasági szempontból megvalósítható alternatívák állnak rendelkezésre.
Az engedélyezési folyamat akkor kezdődik, amikor egy tagállam vagy az ECHA a Bizottság kérésére javaslatot nyújt be valamely anyag SVHC-ként történő azonosítására.
Az alábbi veszélyes tulajdonságokkal rendelkező anyagok azonosíthatók SVHC-ként:
- a CLP-rendelettel összhangban az 1A. vagy 1B. kategóriájú rákkeltőként, mutagénként vagy reprodukciót károsítóként (CMR) való osztályozás kritériumainak megfelelő anyagok;
- a REACH-rendelet XIII. mellékletével összhangban a perzisztens, bioakkumulatív és mérgező (PBT) anyagok, illetve a nagyon perzisztens és nagyon bioakkumulatív (vPvB) anyagok;
- a CMR vagy a PBT/vPvB anyagokkal azonos mértékű aggodalomra okot adó, eseti alapon meghatározott anyagok.
Az SVHC-azonosítási folyamat részét képezi egy 45 napos konzultációs időszak. Ha valamely anyagot SVHC-ként azonosítottak, az anyag felkerül a jelöltlistára. Ha az anyag felkerült a jelöltlistára, ez az anyag szállítói számára az alábbi azonnali kötelezettségekkel jár:
- biztonsági adatlapot kell benyújtani;
- tájékoztatást kell adni a biztonságos felhasználásról;
- 45 napon belül reagálni kell a fogyasztói kérésekre; továbbá
- tájékoztatni kell az ECHA-t arról, hogy az előállított árucikk tartalmaz-e SVHC-t gyártónként/importőrönként évi egy tonnát meghaladó mennyiségben, és hogy az anyag koncentrációja az érintett árucikkekben meghaladja-e a 0,1 tömegszázalékot.
SVHC-k felvétele a jelöltlistára
A valamely anyag SVHC-ként történő azonosítására vonatkozó javaslat benyújtására irányuló szándékot a javaslat benyújtását megelőzően közzéteszik a szándéknyilatkozatok jegyzékében, hogy a szakma és más érintettek előzetes tájékoztatást kapjanak.
A javaslat összeállítása a REACH-rendelet XV. melléklete szerint történik, és két fő részből áll. Az első rész az anyag SVHC-ként történő azonosítására vonatkozó adatokat és annak indoklását tartalmazza. Az azonosítást követő lépések során vizsgált második rész az anyagnak az uniós piacon forgalmazott mennyiségével és felhasználási módjaival, illetve az anyag lehetséges alternatíváival kapcsolatos információkat tartalmazza.
A közzétételt követően, a 45 napos konzultációs időszak során az érdekelt felek hozzászólhatnak a javaslathoz, vagy további információkat nyújthatnak be azzal kapcsolatban. A hozzászólások vonatkozhatnak az anyag tulajdonságaira, felhasználási módjaira és az alternatív megoldásokra.
Amennyiben nem érkezik az azonosítást vitató észrevétel, az anyag azonnal felkerül a jelöltlistára. A felhasználási módokra és az alternatívákra vonatkozó észrevételeket összegyűjtik és a folyamat egy későbbi szakaszában, az egyes anyagoknak az engedélyköteles anyagok jegyzékébe történő felvételére vonatkozó javaslattétel során hasznosítják.
Ha olyan észrevételek érkeznek be, amelyek új információkat tartalmaznak, vagy megkérdőjelezik az SVHC-ként történő azonosítás jogosságát, a javaslatot az észrevételekkel együtt a tagállami bizottság (MSC) elé terjesztik az anyag SVHC-ként történő azonosításának jóváhagyása céljából.
Amennyiben a bizottság egyhangú megállapodásra jut, az anyagot felveszik a jelöltlistára. Amennyiben a bizottságnak nem sikerül egyhangú megállapodásra jutnia, az ügyet az Bizottság elé terjesztik.
- Authorisation process
- Addressing substances of concern
- Registry of SVHC Intentions
- Candidate list of SVHCs
- Candidate List obligations
- Consultation for the identification of substances of very high concern
- MSC agreements on identification of SVHCs
- SVHC opinions of the Member State Committee
- Other agreements of the Member State Committee
- MSC opinions on ECHA's draft recommendation for the Authorisation List
- Preparing and submitting an SVHC dossier
- Consultations in the authorisation process explained