Snovi, ki vzbujajo morebitno zaskrbljenost
Snovi, ki vzbujajo morebitno zaskrbljenost
Na podlagi izkušenj, pridobljenih v prvih letih izvajanja uredb REACH in CLP, je ECHA razvila celovito regulativno strategijo, ki združuje različne regulativne postopke. Strategija zagotavlja jasno in skladno podlago za doseganje ciljev uredb in prispeva k ciljem Združenih narodov za trajnostni razvoj v zvezi s kemikalijami.
- Učinkovito opredeliti snovi ali skupine snovi, ki bi lahko vzbujale zaskrbljenost. Pridobitev informacij, potrebnih za oceno njihove varnosti, da se lahko vsa preostala vprašanja obravnavajo z najustreznejšimi regulativnimi ukrepi za obvladovanje tveganja.
- Zagotovitev ustreznega in pravočasnega posredovanja vseh akterjev (agencije ECHA, držav članic, Evropske komisije in industrije).
- Zagotoviti zaupanje med zainteresiranimi stranmi, da registracijski zavezanci izpolnjujejo zahteve po informacijah iz uredbe REACH, in spodbujati boljše obveščanje o varni uporabi v dobavni verigi.
Strategija, ki se izvaja od leta 2016, je nadaljevala z delom, ki se je začelo v okviru časovnega načrta za snovi, ki vzbujajo veliko zaskrbljenost.
Sodelovanje med organi – agencijo ECHA, Evropsko komisijo in državami članicami – je ključno za uspešno in učinkovito izvajanje postopkov iz uredb REACH in CLP v okviru celovite regulativne strategije agencije ECHA. Organi lahko s sodelovanjem z zainteresiranimi stranmi, vključno s predstavniki industrije in nevladnimi organizacijami, pomagajo zagotoviti preglednost in predvidljivost regulativnih dejavnosti ter zagotovijo, da so vse strani obveščene o napredku, doseženem pri obravnavanju določenih skupin snovi.
Kako so postopki celoviti?
V spodnji infografiki je pregled različnih postopkov in njihove medsebojne povezanosti. Snov lahko postane del regulativnega postopka kadar koli in ni nujno, da sledi fazam, prikazanim v diagramu.