Vielas izvērtējums
Vielas izvērtējums
Dalībvalstis izvērtē CoRAP uzskaitītās vielas, lai noskaidrotu, vai vielu lietojums rada risku cilvēku veselībai vai videi. Mērķis ir pieprasīt plašāku informāciju no vielas reģistrētājiem, lai nepieciešamības gadījumā gūtu pārliecību, ja ir aizdomas par bažām.
Izvērtējumā galu galā var secināt, ka riski tiek pietiekami kontrolēti ar jau esošajiem pasākumiem. Pretējā gadījumā var sagatavot priekšlikumu par ES mēroga riska pārvaldības pasākumiem, piemēram, ierobežojumiem, tādu vielu identificēšanu, kas rada lielas bažas, vai citām darbībām, uz kurām neattiecas REACH regulas darbības joma, piemēram, harmonizētu klasificēšanu.
Sadarbojoties ar dalībvalstīm, ECHA nosaka uz risku balstītus kritērijus un tad atlasa vielas izvērtēšanai. Atlasītās vielas ECHA uzskaita Kopienas rīcības plānā (CoRAP) saskaņā ar Dalībvalstu komitejas atzinumu. Par katru galīgajā CoRAP minēto vielu tiek izraudzīta novērtējošā dalībvalsts.
Sākotnējais iemesls vielas atlasīšanai, lai to iekļautu CoRAP, neierobežo izvērtējuma darbības jomu. Izvērtēšanas laikā dalībvalsts var identificēt citas bažas, par kurām vajadzīgs skaidrojums, lai varētu izdarīt secinājumu, vai viela rada bažas. Tomēr dalībvalsts var orientēt izvērtējumu uz konkrētiem vielas aspektiem.
Vielas izvērtēšanas procesā novērtē visu no visiem reģistrētājiem saņemto reģistrācijas dokumentāciju, kas attiecas uz vienu un to pašu vielu vai vielu grupu, t. i., lai ņemtu vērā produkcijas kopējo tonnāžu un kopējo iedarbību. Tāpat ņem vērā arī citus pieejamos informācijas avotus.
Izvērtētājai dalībvalstij ir 12 mēneši laika no CoRAP publicēšanas (par vielām, kas uzskaitītas pirmo gadu), lai izlemtu, vai tai ir jāpieprasa plašāka informācija no reģistrētājiem, lai kliedētu bažas. Šāds pieprasījums parasti pārsniedz standarta informācijas prasības, kas paredzētas REACH regulā (VII–X pielikumā). Piemēram, reģistrētājiem var nākties iesniegt pētījumus par endokrīni disruptīvajām īpašībām, sniegt augstāka līmeņa bīstamības informāciju, pat ja visi reģistrētāji ir reģistrējuši mazākas tonnāžas, vai uzraudzīt koncentrācijas līmeņus organismos vai vidē.
To, ka ir vajadzīga plašāka informācija, dara zināmu visām pārējām dalībvalstīm un ECHA, lai panāktu vienošanos. ECHA attiecīgi pieņem lēmumu pieprasīt plašāku informāciju.
- Addressing substances of concern
- How to act in substance evaluation
- Interaction between the evaluating Member State and the Registrants under Substance Evaluation – Recommendations [PDF] [EN]
- Selection criteria to prioritise substances for Substance Evaluation [PDF] [EN]
- Member State Committee
- Substance Evaluation fact sheet
- Leaflet - Substance evaluation under REACH [PDF] [EN]
- Assessment of the substance evaluation process [PDF] [EN]
Workshop proceedings
- October 2017 [PDF] [EN]
- November 2015 [PDF] [EN]
- May 2014 [PDF] [EN]
- May 2013 [PDF] [EN]
- June 2012 [PDF] [EN]
- May 2011 [PDF] [EN]