Nanomateriály

Nanomateriály sú chemické látky alebo materiály s veľkosťou častíc od 1 do 100 nanometrov aspoň v jednom rozmere.

Z dôvodu špecifického zväčšenia plochy povrchu k objemu častíc môžu mať iné vlastnosti ako tie isté materiály, ktoré nemajú vlastnosti na nanometrovej úrovni. Fyzikálno-chemické vlastnosti nanomateriálov sa preto môžu odlišovať od vlastností veľkoobjemových látok alebo od častíc väčšej veľkosti.

Na európskom trhu sa už nachádza množstvo výrobkov každodennej spotreby, ktoré obsahujú nanomateriály, ako sú batérie, nátery, antibakteriálne odevy a kozmetika. Nanomateriály prinášajú technické a obchodné príležitosti, môžu však predstavovať riziko pre naše zdravie a životné prostredie. Tak ako pri iných látkach na trhu EÚ, aj tu je dôležité zabezpečiť riadne posúdenie ich použitia a primerané riadenie rizík.

Agentúra ECHA úzko spolupracuje s príslušnými orgánmi členských štátov, Európskou komisiou, mimovládnymi organizáciami a priemyselnými združeniami, ako aj medzinárodnými organizáciami, ako je Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD), s cieľom pomôcť pri vykonávaní právnych predpisov EÚ v oblasti chemikálií.

 

Nanomateriály spĺňajú definíciu látky podľa existujúcich nariadení REACH a CLP a uplatňujú sa na ne ustanovenia oboch týchto nariadení. Európska komisia vydala v roku 2011 konkrétne odporúčanie na definíciu nanomateriálu. Používa sa v rôznych európskych nariadeniach vrátane REACH a CLP s cieľom harmonizovať spôsob definície nanomateriálov v právnych rámcoch.

Od 1. januára 2020 sa na spoločnosti, ktoré vyrábajú alebo dovážajú nanomateriály, uplatňujú explicitné právne požiadavky podľa nariadenia REACH. Tieto oznamovacie povinnosti sa týkajú konkrétnych požiadaviek na informácie, ktoré sú uvedené v revidovaných prílohách k nariadeniu REACH: 

  • charakterizácia nanoštruktúr alebo súborov nanoštruktúr, na ktoré sa vzťahuje registrácia (príloha VI),
  • hodnotenie chemickej bezpečnosti (príloha I),
  • požiadavky na informácie týkajúce sa registrácie (príloha III a VII až XI) a
  • povinnosti následných užívateľov (príloha XII).

Zmeny platia pre všetky nanoštruktúry, na ktoré sa vzťahujú nové a existujúce registrácie.

Činnosti agentúry ECHA v oblasti nanomateriálov podľa nariadení REACH a CLP

Keďže nariadenia REACH a CLP sa vzťahujú aj na nanomateriály, agentúra ECHA musí byť schopná plniť svoje úlohy v rámci jednotlivých postupov podľa nariadenia REACH (napr. registrácia, hodnotenie, autorizácia a obmedzovanie) a podľa nariadenia CLP (napr. klasifikácia a označovanie) v súvislosti s nanoštruktúrami rovnako ako pri iných formách látok, a musí mať na tieto účely dostatočnú vedeckú a technickú kapacitu.

Agentúra ECHA preto od roku 2011 rozširuje svoje činnosti v tejto oblasti, pričom sa zameriava na:

  • prípravu nových a aktualizovaných usmerňujúcich dokumentov,
  • interné a externé budovanie kapacít,
  • výmenu skúseností a dosiahnutie zhody medzi príslušnými orgánmi členských štátov a členmi výborov pre hodnotenie rizík a výborov členských štátov, pokiaľ ide o informácie o bezpečnosti nanomateriálov v registračných dokumentáciách podľa nariadenia REACH,
  • poskytovanie spätnej väzby a poradenstva spoločnostiam, ktoré registrujú nanomateriály, 
  • účasť na prebiehajúcich medzinárodných regulačných činnostiach (napr. pracovná skupina OECD pre vyrobené nanomateriály alebo iniciatíva Malta na vypracovanie usmernení k skúškam) a prispievanie k týmto činnostiam,
  • webové semináre na informovanie a diskusiu o najnovšom vývoji postupov podľa nariadení REACH a CLP, ktoré sa týkajú nanomateriálov, a tiež pomoc registrujúcim pri príprave a predkladaní dokumentácií, ktoré sa týkajú nanomateriálov.
  • V októbri 2012 bola zriadená expertná skupina pre nanomateriály (NMEG) s podporou príslušných orgánov pre nariadenia REACH a CLP (CARACAL) a pre nariadenie o biocídoch. Táto neformálna poradná skupina podporuje realizáciu pracovných plánov agentúry ECHA v oblasti nanomateriálov a poskytuje informácie a poradenstvo o vedeckých a technických otázkach týkajúcich sa vykonávania právnych predpisov v oblasti nanomateriálov podľa nariadení REACH, CLP a BPR.
  • Zriadenie Monitorovacieho strediska Európskej únie pre nanomateriály na zvýšenie transparentnosti informácií o nanomateriáloch.